Gdzie montowany jest popręg dla konia?

Zanim będziemy mogli nauczyć się jazdy na koniu, będziemy musieli się najpierw zapoznać z wszystkimi elementami, które są używane podczas jego siodłania. Ale zanim do tego dojdzie, jeszcze wcześniej powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć o tych poszczególnych elementach, tak aby mieć pewność, że wszystko przymocujemy tam, gdzie powinno się znajdować i co więcej, będziemy wiedzieli jak to zrobić, aby było dobrze. Jednym z takich elementów, z którym powinniśmy się zapoznać będzie Popręg dla konia.

Do czego on służy?

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze zbyt dobrze zaznajomieni z terminologią używaną w jeździectwie, to z pewnością zastanawiamy się, czym jest popręg i do czego on służy. Warto więc wiedzieć, że jest to jeden z elementów, które mają za zadanie umożliwić jeźdźcy wygodną jazdę, mocne i bezpieczne przymocowanie siodła oraz wygodne kierowanie koniem podczas jazdy.

Sam popręg dla konia mocowany jest pod jego brzuchem i łączy ze sobą obydwie strony siodła. To właśnie od prawidłowego zamontowania popręgu będzie zależało czy nasze siodło będzie znajdowało się we właściwym miejscu na końskim grzbiecie i czy nie będzie się przesuwało podczas jazdy. Wszystko musi być tak zamocowane, aby z jednej strony nic się nie przesuwało i wygodnie się siedziało, ale z drugiej strony żeby nie ograniczało ruchu klatki piersiowej konia, co mogłoby sprawiać mu ból. Dlatego po zamocowaniu popręgu, powinniśmy sprawdzić, czy w miarę swobodnie wchodzą nam pod niego dwa palce.

Jakie mamy rodzaje

Tak samo jak w wielu innych przypadkach, popręg dla konia proponowany jest w różnych typach.

Możemy więc wybrać taki do siodeł sportowych, który posiada po 2 sprzączki po obu stronach. Możemy też wybrać podobne, które są proponowane do kulbak polskich, jak i krótsze a szersze oferowane do kulbak „west”. Są nawet specjalne do siodła damskiego, które posiadają dodatkowy pasek skośny. Większość popręgów jest wykonana ze sznurków, skóry, albo z tworzywa sztucznego, a wszystkie są tak wykonane, aby były jak najbardziej wygodne. Warto zobaczyć jak wygląda popręg dla konia i jaką ważną funkcję odgrywa.

Prawda jest taka, że w dużej mierze to właśnie od niego zależy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, bo to on powoduje, że siodło cały czas jest w tym samym miejscu. Dlatego trzeba się nauczyć, jak poprawnie go zapinać.