Ile wzmacniaczy powinien mieć amplituner?

Kiedy już decydujemy się na zakup nowego sprzętu, na przykład amplitunera, to logiczne, że chcemy, aby wybrane przez nas urządzenie było jak najlepsze. To ważne, by świetnie pełniło swoją rolę.

www.cmp-muzeum.com

Niestety, nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę, która pozwala nam zorientować się w rynku poszukiwanych przedmiotów. Rozważamy szereg możliwości i staramy odpowiedzieć sobie na najistotniejsze pytania, tak, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Wiele osób zainteresowanych zakupem amplitunera zdaje sobie sprawę, że powinien mieć odpowiednią moc oraz szeroki wachlarz gniazd wejściowo-wyjściowych. Ile jednak powinien mieć wzmacniaczy? Okazuje się, że w obecnych czasach współczesny amplituner powinien posiadać siedem wzmacniaczy o równej mocy wyjściowej.

Taka liczba pozwala na obsługiwanie najnowszych systemów dźwięku przestrzennego. Oczywiście, systemy Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio wspierają obecnie aż osiem kanałów.

To dlatego liczba wzmacniaczy budzi sporo wątpliwości – czy ich również nie powinno być osiem? W przypadku amplitunera tym ósmym jest kanał niskotonowy, służący do podłączenia aktywnego subwoofera, czyli takiego, który wyposażony jest we własny wzmacniacz. Zamiast ósmego wzmacniacza, w amplitunerze powinno więc znaleźć się wyjście liniowe służące do podłączenia subwoofera.