Konie wielkopolskie

teksynaukowe.com

Rasa koni wielkopolskich została wyhodowana na polskich terenach. Powstała w efekcie uszlachetniania miejscowych koni, które kojarzono z rasami trakeńskimi i wschodniopruskimi. Obecnie możemy wyróżnić dwa typy koni wielkopolskich: odmianę poznańską, a także mazurską.

Konie te są bardzo często wykorzystywane jako zwierzęta sportowe oraz rekreacyjne. Są to niezwykle szlachetne konie, które mogą pochwalić się wytrzymałością. Koń wielkopolski nie jest zbyt wysoki.

Może osiągać wzrost do 160 centymetrów. Jego głowa jest dosyć mała, ale jego oczy są duże. Koń wielkopolski cechuje się długą szyją oraz głęboką klatką piersiową.

Zwierzę stąpa na umięśnionych kończynach, które ułatwiają mu wykonywanie pracy. Zazwyczaj spotyka się konie wielkopolskie o umaszczeniu kasztanowatym lub gniadym. Rzadziej spotkamy się z maścią karą lub siwą.

Konie wielkopolskie wykazują się łagodnym usposobieniem. Są doskonałe dla początkujących jeźdźców, ponieważ są to zwierzęta zrównoważone. Przy swojej łagodności, są także energiczne i temperamentne.