Najpowszechniejsze rasy koni w Polsce

www.superusmiech.com.pl

Konie to szlachetne zwierzęta, które od lat zdobywają serca ludzi. Kiedyś były dla człowieka środkiem transportu, a dzisiaj ich przeznaczenie rozciąga się nawet na hipoterapię, czyli formę rehabilitacji z udziałem koni. Są podziwiane przez wiele osób i wystawiane w zawodach. Dowiedz się, jakie rasy koni są w Polsce najpopularniejsze. W Polsce na pewno spotkamy konia wielkopolskiego.

Taki koń charakteryzuje się długą szyją i wyraźnie zaznaczonym kłębem. Jego umaszczenie może być kasztanowe, siwe, kare, a także gniade. Używane są do sportu oraz rekreacji. Na polskich terenach spotkamy również konia małopolskiego, który sprawdza się w krótkodystansowych rajdach, a nawet przy ciągnięciu bryczki. Wyróżnia go głowa typu orientalnego, a także kasztanowe lub gniade umaszczenie.

W hipoterapii najlepsze są konie huculskie. Charakteryzują się krótką szyją, podłużną głową oraz mocną budową ciała. Mogą mieć gniadą, srokatą lub myszatą maść. Z kolei w zaprzęgu poradzą sobie konik polski, polski koń zimnokrwisty oraz ślązak. Konika polskiego rozpoznamy po niskim wzroście oraz grubym ogonie i grzywie.

Polski koń zimnokrwisty wyróżni się ciężką i dużą głową, a ślązak długą i mocno zbudowaną szyją.