Stado Ogierów Sieraków

www.genova2009.it

Stado Ogierów Sieraków to stadnina koni, w której hodowane są konie kilku różnych ras. Obecnie jest to jedno z najstarszych stad ogierów, jakie działają na terenie Polski. Stajnia powstała w latach 20.

XX wieku. Już po kilku latach w murach stajni zagościły pierwsze ogiery, które sprowadzono z Niemiec. Po kilku latach do stadniny zaczęto sprowadzać także klacze.

Ówczesna stadnina zakończyła jednak działalnośc w 1855 roku, jednak zapotrzebowanie na konie wcale nie zmalało. Hodowlę wznowiono w okresie I wojny światowej, kiedy to zapotrzebowanie na mocne i silne konie było o wiele wyższe niż zazwyczaj. Chociaż w okresie wojny ze stadniny skradziono ponad sto koni, to jednak hodowlę kontynuowano.

W czasie II wojny światowej konie musiały być ewakuowane do pobliskich stadnin, ze względów bezpieczeństwa. Nie zakłociło to jednak hodowli. W ostatnich latach wojny sytuacja stadniny znacznie się pogorszyła, jednak dzieki pomocy wielu osób udało się ocalić hodowlę i wyprowadzić ją ponownie na prostą.